Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Millised on erinevad OpenDocumenti failitüübid?

A: OpenDocumenti standard, mida nimetatakse ka Office'i rakenduste avatud dokumendivorminguks (ODF), on a failiformaat välja töötatud kontoritootlikkuse rakenduste jaoks. OpenDocument on alternatiiv populaarsetele Microsoft Office'i vormingutele, näiteks Word (. DOCX), Excel (.XLSX), PowerPoint (.PTTX) ja Access (. ACCDB). Kui algselt töötati OpenDocumenti standard välja kasutamiseks avatud lähtekoodiga kontoritootlikkuse pakett OpenOffice.org, selle on kasutusele võtnud ka paljud teised rakendused.

OpenDocumenti vorming kasutab XML dokumendi struktuuri ja sisu täpsustamiseks. Iga OpenDocumenti fail on tegelikult arhiiv kokku surutud .ZIP kokkusurumine. Arhiiv sisaldab XML-dokumenti ja muid seotud faile. OpenDocument-faili sisu nägemiseks lihtsalt dekompresseerige see Zip-ühilduva utiliidiga.

Allpool on kõige levinumad OpenDocumenti failitüübid:

Ikoon Faililaiend File Type Kirjeldus
OpenDocumenti tekstidokumendi ikoon Odt OpenDocumenti tekstidokument Tekstitöötlusdokument, mis toetab teksti, graafikat ja lehtede vormindamise teavet.
OpenDocumenti arvutustabeli ikoon .ODS Arvutustabel OpenDocument Arvutustabel, mis võib sisaldada mitut lehte, diagramme, valemeid ja vormingu omadusi.
OpenDocumenti esitluse ikoon .OP OpenDocument esitlus Slaidiseanss, mis võib sisaldada mitut slaidipaigutust, teemasid, joonistatud kujundeid ja imporditud pilte.
OpenDocumenti andmebaasi ikoon .ODB OpenDocumenti andmebaas Relatsiooniline andmebaas, mis toetab tabelimääratlusi, andmekirjeid ja ühenduse teavet.
OpenDocumenti graafiline ikoon .ODG OpenDocumenti graafika Vektorgraafika, mis sisaldab joonistatud elemente, näiteks kujundeid, tähti, värvitäiteid ja gradiente.
OpenDocumenti valemi ikoon .ODF OpenDocumenti valem Matemaatiline valem, mis salvestab nii valemi teksti kui ka ilusalt trükitud võrrandi.

OpenDocumenti standardi töötas algselt välja Sun Microsystems, et seda saaks kasutada OpenOffice.org tootlikkuskomplektis. Nüüd on selle omanik ja seda haldab OASIS (organisatsioon struktureeritud teabestandardite edendamiseks).

Uuendatud: juuli 17, 2012