Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Mis vahe on binaar- ja tekstifailides?

A: Kõiki faile saab liigitada ühte kahest failivormingust - kahend- või tekstivormingusse. Need kaks failitüüpi võivad näida pinnal ühesugused, kuid need näevad välja kodeerima andmeid erinevalt. Kuigi mõlemad binaarne ja tekstifailid sisaldavad andmeid bittide seeriana (binaarsed väärtused 1s ja 0s), bits tekstifailides tähistavad tähemärki, binaarfailides olevad bitid aga kohandatud andmed.

Kui tekstifailid sisaldavad ainult tekstiandmeid, võivad binaarfailid sisaldada nii tekstilisi kui ka kohandatud binaarandmeid.

Binaarsed failid

Binaarfailid sisaldavad tavaliselt jada bytesvõi telliti kaheksast rühmitus bits. Programmi jaoks kohandatud failivormingu loomisel korraldab arendaja need baidid vormingusse, mis salvestab rakenduse jaoks vajaliku teabe. Binaarsed failivormingud võivad sisaldada sama faili mitut tüüpi andmeid, näiteks pildi-, video- ja heliandmeid. Neid andmeid saab toetavate programmide abil tõlgendada, kuid need kuvatakse tekstiredaktoris räpastatud tekstina. Allpool on toodud näide a . PNG pildifail avati pildivaaturis ja tekstiredaktoris.

Image Viewer Tekstiredaktor
Lill - pildivaatur Lill - tekstiredaktor

Nagu näete, tunneb pildivaatur binaarandmed ära ja kuvab pildi. Kui pilt avatakse tekstiredaktoris, teisendatakse binaarandmed tundmatuks tekstiks. Kuid võite märgata, et osa tekstist on loetav. Seda seetõttu, et PNG-vorming sisaldab väikesi sektsioone tekstiandmete salvestamiseks. Ehkki tekstiredaktor pole mõeldud seda failivormingut lugema, kuvatakse see tekst faili avamisel. Paljud muud kahendfailitüübid sisaldavad ka loetava teksti jaotisi. Seetõttu võib olla võimalik teada saada teavet tundmatu binaarfaili tüübi kohta, avades selle tekstiredaktoris.

Binaarsed failid sisaldavad sageli päiseid, mis on faili alguses failide alguses olevate baitidena. Päised sisaldavad sageli failitüüpi ja muud kirjeldavat teavet. Näiteks ülaltoodud pildil näitab tekst "PNG", et fail on PNG-pilt. Kui failil on vale päisteave, ei pruugi tarkvaraprogrammid seda faili avada või võivad nad teatada, et fail on rikutud.

Tekstifailid

Tekstifailid on kahendfailidest rangemad, kuna need võivad sisaldada ainult tekstiandmeid. Kuid erinevalt binaarfailidest on nende tõenäosus rikutud vähem. Kui väike binaarfaili viga võib muuta selle loetamatuks, võib tekstifaili väike viga ilmneda lihtsalt pärast faili avamist. See on üks põhjus, miks Microsoft läks üle tihendatud tekstipõhisele XML vorming Office 2007 failitüübid.

Tekstifaile võib salvestada kas a tavaline tekst (. TXT) vorming ja rikkalik tekst (. RTF) vormingus. Tüüpiline lihttekstifail sisaldab mitut tekstirida, millele igaühe järel on rea lõppu (EOL) tähemärk. Lõpliku märgi järele pannakse faili lõpuosa (EOF), mis annab märku faili lõpust. Rikasteksti failid kasutavad sarnast failistruktuuri, kuid võivad sisaldada ka tekstistiile, nagu paks ja kaldkiri, samuti lehe vormindamise teavet. Nii lihttekst- kui ka rikkalik tekstifailid sisaldavad skeemi (märkide kodeerimine | märkide kodeerimine), mis määrab, kuidas tähemärke tõlgendatakse ja milliseid märke saab kuvada.

Kuna tekstifailid kasutavad lihtsat standardset vormingut, on paljud programmid võimelised tekstifaile lugema ja redigeerima. Sage tekstiredaktorid nende hulka kuuluvad Microsoft Notepad ja WordPad, mis on komplektis Windowsiga, ja Apple TextEdit, mis on kaasas Mac OS X-ga.

Tundmatud failid

Kui leiate tundmatu failitüübi, otsige kõigepealt üles faililaiend saidil faili.info. Kui failil pole laiendit või te ei leia failitüüpi, võite proovida faili avada tekstiredaktoris. Kui fail avaneb ja kuvab täielikult loetavat teksti, on see tekstifail, mille olete edukalt avanud.

Kui fail avaneb ja kuvab enamasti segadust tekitavat teksti, on see binaarfail. Kuigi fail ei ole mõeldud tekstiredaktoris avamiseks, võivad tekstis olla mõned vihjed, mis paljastavad teavet failitüübi kohta, nagu ülaltoodud PNG näites. See võib aidata teil kindlaks teha, millist programmi peate faili õigesti avama. Lõpuks, kui fail tekstiredaktoris ei avane, on see binaarfail, mida saab avada ainult sobiv programm.

Uuendatud: 21. detsembril 2011