Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Kas ma saan Macis Windowsi programme (.EXE-faile) käitada?

A: Kuigi on võimalik avada enamik Windowsi dokumendid Macintoshis ei tööta Windowsi rakendused Macintoshi platvormil loomupäraselt. Seda seetõttu, et programmid on kirjutatud konkreetsele operatsioonisüsteemi ja protsessor tüüp

Kas operatsioonisüsteem, kas see on Windows või macOS, kasutab spetsiifilist API, mis on juhiste kogum, mida programmid saavad töö ajal kasutada. Probleem on selles, et Windows API funktsioone ei tunta Macintoshis. Lisaks peab iga rakendusprogramm olema koostatud töötamiseks teatud tüüpi protsessorile. Andmebaasi koostamise protsess lähtekoodi loob masinakoodi, mille arvuti protsessor tunneb ära.

Ajalooliselt on arvutiprotsessorite arhitektuur (või disain) olnud erinev Macintoshi protsessorite arhitektuurist. Seetõttu tuli programmid spetsiaalselt õige protsessori jaoks kirjutada ja kompileerida. Siiski viis Apple 2006. aastal kogu oma Macintoshi arvutite rea PowerPC-lt üle Inteli protsessoritele, mis tähendab, et nüüd kasutatakse arvutitega sama arhitektuuri. Windowsi programmid ei tööta ikkagi Mac OS-is loomupäraselt, vaid sellised tarkvara nagu Apple Boot Camp ja Parallels Desktop for Mac võimaldavad teil Windowsi käivitada Inteli põhises Macis. See võimaldab teil Windowsi liidese kaudu oma Maci Windowsi programme installida ja käivitada.

Neli võimalust Windowsi programmide käitamiseks Inteli-põhises Macis:

Emuleerimine vanemates PowerPC-põhistes Macides

Ainus viis Windowsi programmide käitamiseks PowerPC-põhises Macintoshis on Windowsi kasutamine emuleerimine tarkvara. See tarkvara jäljendab arvutiprotsessorit, mis võimaldab Windowsi emakeelset versiooni, näiteks Windows XP, töötada vanemates Macides. Populaarne Windowsi emuleerimisprogramm on Virtual PC.

Kuna Virtual PC on ainus emulaator, peate Windowsi programmide käitamiseks installima Windowsi operatsioonisüsteemi Virtual PC tarkvara peale. Õnneks pakub Microsoft Virtual PC versioone, mis sisaldavad Windowsi, näiteks Windows XP Professional või Home Edition.

Virtuaalarvuti on olnud kasutusel juba aastaid ja on arenenud koos nii Windowsi kui ka Macintoshi operatsioonisüsteemidega. Algselt töötas selle välja Connectix, mille Microsoft omandas 2003. aastal. Microsoft jätkas Virtual PC arendamist ja andis tarkvara välja mitu aastat. Kuid nüüd, kui Macid tarnivad Inteli protsessoritega, ei arenda Microsoft Virtual PC uusi versioone.

Lisaks sellele, et peate ostma emuleerimistarkvara ja Windowsi operatsioonisüsteemi litsentsi, on veel üks negatiivne külg Windowsi programmide käivitamisel Virtual PC abil. Kuna tarkvara on jäljendatud, töötavad paljud programmid oluliselt aeglasemalt kui Windowsi masinas. Kuigi põhiprogrammid, näiteks tekstiredaktorid ja veebibrauserid, võivad suhteliselt hästi töötada, võivad protsessorimahukad programmid, nagu graafikatoimetajad ja 3D-mängud, töötada liiga aeglaselt.

Õnneks ei vaja Inteli-põhised Macid protsessori jäljendamist, nii et Windowsi programmid saavad virtualiseerimisprogrammi kaudu palju kiiremini töötada, näiteks Boot Camp, Parallels Desktop või VMware Fusion.

Uuendatud: 22. detsembril 2018