Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Mis on ajutised (.TMP) failid ja kuidas neid kustutada?

A: Ajutistel failidel (neid nimetatakse ka "temp-failideks") on tavaliselt failinimed, mis lõpevad laiendiga .TMP. Ehkki neil on sama faililaiend, saavad ajutisi faile luua paljud erinevad programmid. See võib raskendada selle välja selgitamist, milline programm lõi konkreetse temp-faili või isegi kust fail pärineb.

Mõnikord annab failinime osa enne laiendust vihje faili päritolu kohta. Näiteks kui failinimi on 2006_aastane_aruanne.tmp, võib fail olla Wordi dokument või Exceli arvutustabel, mille nimi oli "2006. aasta aruanne". Muul ajal võib temp-faili asukoht aidata teil kindlaks teha, milline programm selle faili lõi. Näiteks kui leiate ajutise faili kaustast nimega "Ajutised failid" kindla põhikaustast taotlus, kuulub ajutine fail tõenäoliselt sellele rakendusele.

Miks luuakse temp-failid?

Programmid loovad ajutisi faile peamiselt backup eesmärkidel. Paljud programmid, näiteks Microsoft Office'iga kaasas olevad programmid, salvestavad faili ajutise versiooni iga paari minuti järel, kui algne fail on avatud. Kui te pole faili salvestanud ja programm ootamatult jookseb kokku või arvuti lülitub välja, kuvatakse hiljuti salvestatud ajutine fail. Temp-failid kustutatakse tavaliselt automaatselt, kui programm suletakse normaalselt, kuid kui programm ootamatult sulgub, siis temp-faile ei kustutata.

Mõned temp-failid jäävad aga ka siis, kui programm on õigesti lõpetatud. Selle põhjuseks võivad olla programmeerimisvead, mis põhjustavad ajutiste failide õigesti hävitamist rakenduse sulgemisel. Need failid võivad teie kõvakettale koguneda, ilma et te seda ise märkaksite.

Lõpuks Veebibrauserid, näiteks Internet Explorer, looge "ajutised Interneti-failid" kasutajaandmete, sh küpsised, külastatud veebilehtedelt pärit pildid ja kasutaja sirvimisajalugu.

Kuidas kustutada temp-faile?

Kui kavatsete konkreetsed temp-failid käsitsi eemaldada, veenduge kõigepealt, et kustutatavad failid on tegelikult ajutised failid ja et teil pole neid mingil põhjusel vaja. Kui olete veendunud, et neid pole vaja või on teiste failide duplikaadid, teisaldage failid lihtsalt prügikasti (Windows) või prügikasti (Mac) ja tühjendage prügikast.

Kui soovite korraga kustutada palju temp-faile, on saadaval mitu programmi, mis automatiseerivad teie jaoks protsessi. Need programmid saavad kõvakettalt otsida temp-faile ja eemaldada need, mida te ei vaja, säästes kõvakettaruumi. Mõned näited Windowsi kohta kommunaalteenused järgmised:

  • TFCLEANUP
  • 4Kettapuhas
  • Lihtne kustutada failide puhastaja
  • CleanIt
  • G-Lock Temp Cleaner
  • Kustuta ajalugu tasuta
  • Pehmendab Windows Cleanerit
  • PARC purustaja

MÄRKUS: Kui soovite Windowsi ajutised Interneti-failid kustutada, järgige neid juhiseid.

Uuendatud: juuni 15, 2011