Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Millist helifailivormingut kasutatakse CD-helifailide jaoks?

A: Audio CD Audio-CD-d kasutavad helivormingut, mis on loodud spetsiaalselt CD-mängijate jaoks.

Seetõttu ei korreleeru CD-heliradade jaoks kasutatav helivorming otseselt arvuti helifaili tüübiga. Siiski on kaks failivormingut, mis on CD-helivorminguga väga sarnased, kuna need toetavad sama proovivõtu kiirus ja biti sügavus. Need on WAVE (.WAV) ja AIFF (.AIF) formaadid.

WAVE ja AIFF on kaks helivormingut, mis toetavad 44.1 KHz 16-bitist stereoheli, mis on audio-CD-de standardne audiospetsifikatsioon. Neid kodeeritakse ka pulsikoodimodulatsiooniga (PCM), mis on sama kodeering, mida kasutavad CD-helirajad. Seetõttu saab CD-le põletades WAV- ja AIF-failid hõlpsasti heliradadeks teisendada.

WAVE- ja AIFF-vormingud on väga sarnased, kuid nad kasutavad erinevaid failipäiseid. Kuna heliandmete CD-heliks teisendamisel eemaldatakse päised, on mõlemad failitüübid hea valik CD-de loomiseks.

WAVE-failid on levinumad Windowsi arvutites, AIFF-failid aga Mac-arvutites. Kuna AIFF-vorming on nii sarnane heli-CD-vorminguga, ilmuvad heli-CD Mac-i laadimisel audio-CD rajad tegelikult AIFF-failidena. See tähendab, et saate palad lihtsalt kõvakettale kopeerida lohistades neid CD-aknast teie lauaarvuti. Allpool on näide audio-CD aknast Mac OS X-is.

Macintoshi heli CD aken

Windowsis kuvatakse heliplaatide lood kujul .CDA faile. Need on otseteed CD-l olevatele radadele, mis ei sisalda heliandmeid. Selle asemel juhendavad CDA-failid arvutit, millist helirada CD-l esitada. Seega, kui lohistate CDA-faili oma töölauale, tekitab see ainult otsetee. CD-lt heli importimiseks peate kasutama sellist programmi nagu Windows Media Player või iTunes. Kui Windowsi arvutisse sisestatakse sama CD nagu eespool, kuvatakse järgmine aken.

Windows Audio CD aken

Enamik heliprogramme, sealhulgas iTunes ja Windows Media Player, võivad lisaks WAVE- ja AIFF-failidele CD-dele kirjutada muid helifailitüüpe. Kuid kvaliteet ei pruugi olla nii hea, kuna kokkusurutud vorming tuleb teisendada tihendamata vorminguks. Kuigi helikvaliteet ei tohiks olla halvem kui algne tihendatud heli, ei parane see CD-kvaliteediga heliks teisendamisel.

Seega, kui soovite oma heli-CD-l võimalikult suurt truudust, on kõige parem kirjutada WAVE- või AIFF-failid. Siiski ei pruugi see suurt vahet teha, kui teil on kvaliteetseid tihendatud helifaile. Tänapäeva täiustatud heli tihendamisega algoritme, enamik inimesi ei oska vahet teha tihendatud ja tihendamata helifailide vahel.

Uuendatud: juuni 15, 2011