Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Mis vahe on .BAT- ja .EXE-failidel?

A: BAT- ja EXE-failid võivad pealtnäha ühesugused tunduda. Näiteks leitakse mõlemad failid tavaliselt programmi juurpaigalduskataloogist ja mõlemad käitavad programme avamisel. Sageli on neil isegi sama Windows ikoon. Tavakasutajale BAT ja . EXE failid tunduvad peaaegu identsed. BAT- ja EXE-failide lähemal vaatlemisel aga selgub, et need on tegelikult üsna erinevad, kuigi need võivad sageli täita sama lõppkasutaja eesmärki.

A BAT (lühend "partiist") on a tavaline tekst fail, mis sisaldab rida Windowsi käske. An . EXE (lühend "käivitatav") on binaarfail, mis sisaldab palju keerukamat käivitatavat binaarkoodi.

PVT-failid

BAT-faili ikoon BAT-failid on lihtne tekst skripteja seda saab luua ja muuta tekstiredaktor nagu näiteks Microsoft Notepad või WordPad. BAT-failide kasutatavat keelt ei ole liiga keeruline õppida, eriti lihtsate skriptide jaoks. Lihtne viis BAT-faili loomiseks on kõigepealt a . TXT fail, salvestage see ja muutke seejärel selle laiendiks ".bat". Koodi muutmiseks saate uue BAT-faili uuesti avada otse tekstiredaktori programmis.

MÄRKUS: Ärge topeltklõpsake BAT-faili, eeldades, et see avaneb tekstiredaktoris, kuna Windows võib koodi hoopis käivitada.

BAT-faili käivitamisel käivitab koodi Windowsi sisseehitatud utiliit nimega Windowsi käsurea tõlgendaja (CLI). See on "koor"programm, mis võimaldab kasutajatel sisestada ja käivitada DOS-i sarnaseid käske. Kui Windowsi CLI käivitab BAT-faili, täidetakse iga käsk järjestikku, kuni kõik käsud on lõpule viidud. Huvitav on see, et BAT-faile juhib tegelikult EXE-programm nimega cmd.exe.

Allpool on ekraanipilt cmd.exe programm:

CMD.EXE ekraanipilt

Järgmine kood pärineb lihtsast pakkfailist, mis loob tekstifaili stringiga "faili.info - faililaiendite ressurss" ja seejärel avab faili Microsoft Notepadiga:

REM - näide. Nahkhiir
@ECHO välja
ECHO faili.info - faililaiendite ressurss> output.txt
START NOTEPAD.EXE väljund.txt

EXE-failid

EXE-faili ikoon EXE-failid erinevad BAT-failidest, kuna need sisaldavad käivitatavat faili binaarne andmed, mitte lihttekstikäsklused. Need on salvestatud vormingus Portable Executable (PE), mida Windows kasutab käivitatavate failide salvestamiseks nii 32- kui 64-bitises operatsioonisüsteemis. EXE-failivorming sisaldab erinevaid päiseid ja jaotisi, mis annavad Windowsile teada, kuidas programmi käivitada. Mõni osa EXE-failist võib sisaldada programmikoodi, teised aga ressursiandmeid. Kui EXE-fail avatakse, paigutab Windows käivitatava koodi mälu, seejärel käivitab programmi.

Erinevalt BAT-failidest ehitatakse EXE-faile nende keerukuse tõttu harva käsitsi. Mitmed arendajad IDES, näiteks Microsoft Visual Studio, võimaldavad arendajatel oma programmidele käivitatavaid faile luua. Need arenguprogrammid kompileerima programmikood EXE-faili ja komplekteeri rakendusega vajalikud ressursifailid. Isepakkuvate failide loomiseks saab kasutada muid programme, näiteks Corel WinZip, Microsoft IExpress ja Flexera InstallShield arhiiv or paigaldamine käivitatavad failid. Need programmid juhendavad kasutajaid failide ja ressursside ühendamise protsessis ühte EXE-faili või EXE-faili koos teiste installifailide ressurssidega.

järeldus

Ehkki EXE- ja BAT-failidel on sageli sarnane eesmärk, kasutavad nad täiesti erinevaid failivorminguid. Mõlemat tüüpi faile saab Windowsis käivitatava sisu loomiseks kasutada, kuid BAT-failid on nende käskude osas piiratud. Kuna BAT-failid sisaldavad inimloetavat teksti, saab neid hõlpsasti redigeerida ja seetõttu kasutatakse neid sageli kohandatud skriptimisülesannete täitmiseks. EXE-failid seevastu sisaldavad keerukaid binaarandmeid, mis on koostatud kompilaatori abil. Kuna EXE-failid toetavad keerukamaid käske kui BAT-failid, siis enamik Windowsi rakendused salvestatakse EXE-vormingus.

Uuendatud: juuni 15, 2011