Avaleht : Abikeskus : Vastused

Q: Mis on RAW-pildid ja erinevad toorpildifailide vormingud?

A: RAW-pildid on Tihendamata digifotod, mis salvestavad pildiandmeid täpselt nii, nagu kaamera andur pildi püüdis.

Vaikimisi reguleerib enamik digikaameraid säritust ja värvitemperatuuri kohe pärast foto tegemist. Seejärel salvestatakse saadud pilt tihendatud vormingus (tavaliselt a JPEG fail) kaamera mälukaardile. RAW-režiimis pildistamisel ei rakendata pildile aga säri- ja värvitemperatuuri sätteid (st valge tasakaalu) ning foto salvestatakse tihendamata vormingus. Saadud pilti nimetatakse toorpildiks või "kaamera toores"fail.

Kuna toorkujutisi ei tihendata, võtavad need oluliselt rohkem kettaruumi kui JPEG-analoogid (tavaliselt vähemalt kaks korda rohkem). Kuna aga toorkujutiste originaalpildidetaile pildi tihendamine ei kahjusta, on need kõrgema kvaliteediga kui JPEG-pildid. Kui tüüpiline kasutaja ei pruugi pildikvaliteedi erinevust märgata, siis professionaalsed fotograafid pildistavad sageli RAW-režiimis, et säilitada iga tehtud pildi jaoks parim kvaliteet.

Kuna digikaamerad salvestavad toorpildi andmeid otse kaamera anduri jäädvustamisel, salvestavad erinevate tootjate valmistatud kaamerad toored pildid erinevates vormingutes. Ehkki erinevate RAW-vormingute jälgimine võib olla keeruline, suudavad enamik tooreid pildifaile toetavaid pilditöötlusprogramme (näiteks Adobe Photoshop CS) importida enamiku, kui mitte kõiki saadaolevaid toorvorminguid. Allpool on loetelu tavalistest toorpildi failivormingutest, mida erinevad kasutavad digitaalkaamera tootjad.

Toores pildivormingud:

Ettevõte Laiendamine märkused
Adobe .DNG Digitaalne negatiivne formaat, mille on välja töötanud Adobe Systems; loodud RAW-piltide arhiveerimise standardvorminguks, mida toetavad mitmed programmid.
Kaanon .CR2, .CRW CR2-vorming põhineb TIFF failivorming, CRW põhineb kaamera pildifailivormingul (CIFF); mõlemad vaadatavad koos pakendatud ImageBrowseri ja ZoomBrowseri tarkvaraga.
Fuji .ÕNN Fuji toores vorming, mida saab muuta enamiku Fuji kaameratega kaasas oleva Fuji Hyper-Utility tarkvaraga.
Kodak .DCR Kodaki toorvorming, mida saab muuta tarkvaraga Kodak Custom Looks.
Minolta .MRW Minolta toores pildifaili formaat, mida saab vaadata Daliferi tarkvaraga.
Nikon .NEF Nikoni standardne toorformaat, mida saab avada Nikon View abil ja redigeerida Nikon Capture abil.
Olympus .ORF Olympuse toorkujutise formaat, mida saab muuta koos Olympus Master või Olympus Studio tarkvaraga.
Pentax .PEF Toorkujutise formaat, mida nimetatakse Pentaxi kaameratena kasutatavaks "Pentaxi elektrooniliseks vorminguks"; saab vaadata Pentax Photo Browser tarkvaraga.
Sony .SRF Toores vorming, mida kasutavad tippklassi Sony kaamerad, näiteks DSC-F828; redigeeritav koos Windowsi jaoks mõeldud tarkvara Image Data Converter (IDC).

Lisaks RAW formaat on toores kujutise tüüp, mida konkreetne digikaamera tootja ei salvesta, kuid erinevad pildiredaktorid võivad seda importida ja eksportida.

Kas tead veel mõnda toorkujutise vormingut, mis tuleks siin loetleda? Soovitage vormingut.

Uuendatud: juuni 15, 2011